Klimatyzacja jest to proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, który ma na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, poprawiających warunki zamieszkania i pracy ludzi. Zadaniem klimatyzatorów jest utrzymanie komfortu cieplnego w klimatyzowanym pomieszczeniu.
Dodatkowe funkcje klimatyzatorów
Klimatyzatory potrafią nie tylko chłodzić pomieszczenia ale również je ogrzewać czy osuszać. Klimatyzatory wyposażone jedynie w funkcję chłodzenia są tańsze, natomiast te mogące również dodatkowo ogrzewać oraz osuszać są zdecydowanie droższe ale za to potrafią tanio ogrzać mieszkanie wiosną i jesienią.
Nasza oferta klimatyzatorów do domu i mieszkania
W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo klimatory przenośne, klimatyzatory naścienne, przenośne (mobilne), profesjonalne oraz klimatyzatory okienne. Szczegółowe informacje o poszczególnych grupach urządzeń klimatyzacyjnych znajdą...
Klimatyzacja jest to proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, który ma na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, poprawiających warunki zamieszkania i pracy ludzi. Zadaniem klimatyzatorów jest utrzymanie komfortu cieplnego w klimatyzowanym pomieszczeniu.
Dodatkowe funkcje klimatyzatorów
Klimatyzatory potrafią nie tylko chłodzić pomieszczenia ale również je ogrzewać czy osuszać. Klimatyzatory wyposażone jedynie w funkcję chłodzenia są tańsze, natomiast te mogące również dodatkowo ogrzewać oraz osuszać są zdecydowanie droższe ale za to potrafią tanio ogrzać mieszkanie wiosną i jesienią.
Nasza oferta klimatyzatorów do domu i mieszkania
W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo klimatory przenośne, klimatyzatory naścienne, przenośne (mobilne), profesjonalne oraz klimatyzatory okienne. Szczegółowe informacje o poszczególnych grupach urządzeń klimatyzacyjnych znajdą Państwo po wejściu w daną kategorię.
Poczytaj o klimatyzatorach na naszym forum internetowym. Zobacz również porady dotyczące klimatyzatorów. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt przed zakupem.
Klimatyzatory – rodzaje, funkcje, czym się kierować przy wyborze klimatyzatora
Temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić od +20°C do +24°C. Subiektywne odczuwanie temperatury zależy od wilgotności powietrza. Przy dużej wilgotności względnej bardziej odczuwamy chłód zimą, a gorąc i zaduch latem. Optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić 40-60%. Urządzeniem, które zapewni komfortową temperaturę i wilgotność powietrza w domu lub w mieszkaniu jest klimatyzator.
Budowa i działanie systemu klimatyzacji domowej
Działanie klimatyzatora przypomina działanie lodówki. Sercem urządzenia jest sprężarka, która wymusza obieg czynnika chłodzącego, natomiast obieg powietrza wymuszają wentylatory. System domowej klimatyzacji składa się z jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej, które są połączone miedzianymi rurkami wypełnionymi chłodziwem. Termostat sterujący pracą klimatyzatora uruchamia wentylator, który zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia do parownika. Ciepło jest oddawane do krążącego tam czynnika chłodzącego, który przechodzi ze stanu ciekłego w stan gazowy. Ogrzany czynnik chłodzący wędruje do sprężarki, która podnosi jego ciśnienie i temperaturę powyżej temperatury otoczenia. Gorące pary chłodziwa są następnie tłoczone do umieszczonego na zewnątrz skraplacza. Tam w zetknięciu z chłodniejszym powietrzem chłodziwo się skrapla, a po przejściu przez zawór rozprężny zamienia w mieszaninę cieczy i pary nasyconej. Stąd chłodziwo wędruje do parownika i cykl się powtarza. Cykl pracy klimatyzatora można odwrócić tak, by pracował jako pompa ciepła.
Rodzaje klimatyzatorów
Klimatyzatory możemy podzielić, stosując kilka kryteriów. Z punktu widzenia użytkownika najważniejszymi kryteriami są budowa klimatyzatora i sposób montażu.
Podział klimatyzatorów ze względu na budowę:
- Monoblok to typ klimatyzatora, w którym wszystkie główne elementy mieszczą się w jednym urządzeniu. Gorące powietrze jest odprowadzane na zewnątrz poprzez przewód w otworze okiennym lub wprost do komina wentylacyjnego. Klimatyzator monoblokowy może być stacjonarny i przenośny. Urządzenie przeznaczone jest do niewielkich pomieszczeń.
- Split to klasyczny klimatyzator, którego budowa i zasada działania została wcześniej opisana. Jednostka zewnętrzna połączona jest z pojedynczą jednostką wewnętrzną. Klimatyzator typu split montowany jest do każdego pomieszczenia osobno. Klimatyzatory typu split są najpopularniejsze, ze względu na swoją funkcjonalność.
- Multisplit to modyfikacja urządzenia typu split, w której do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych.
Ze względu na sposób montażu klimatyzatory stacjonarne możemy podzielić na:
- ścienne,
- przypodłogowe,
- podsufitowe,
- kasetonowe,
- kanałowe.
Funkcje klimatyzatorów
Trudno w to uwierzyć, ale historia klimatyzatorów zaczęła się przeszło sto lat temu w Ameryce. Początkowo służyły wyłącznie do obniżania temperatury i wilgotności wewnątrz pomieszczeń. Współczesne klimatyzatory to często urządzenia wielofunkcyjne, które zapewniają:
- Chłodzenie pomieszczeń latem aż do uzyskania temperatury zapewniającej komfort termiczny. Chłodzenie jest pierwotną i podstawową funkcją klimatyzatorów.
- Ogrzewanie pomieszczeń zimą poprzez odwrócenie cyklu pracy. Klimatyzator pracuje jako powietrzna pompa ciepła.
- Wymianę powietrza w pomieszczeniu. Klimatyzator może być przyłączony do systemu wentylacji mechanicznej i działać jako rekuperator, przy czym wentylacja mechaniczna może działać również przy wyłączonym klimatyzatorze.
- Osuszanie powietrza do poziomu optymalnego dla zdrowia człowieka. Zbyt suche powietrze powoduje wysuszanie błon śluzowych, podrażnienie dróg oddechowych, drapanie w gardle i ataki kaszlu. Zbyt wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.
- Oczyszczanie powietrza dzięki różnego rodzaju filtrom. Ma to szczególne znaczenie dla alergików oraz w sytuacji coraz powszechniej nękającego nas zjawiska smogu.
- Jonizacja powietrza, dzięki której eliminowane są niekorzystne dla zdrowia i samopoczucia jony dodatnie, których nośnikami są drobinki kurzu domowego, a źródłem są urządzenia wytwarzające pole elektromagnetyczne.
Jak wybrać klimatyzator?
Poza określeniem rodzaju urządzenia i ustaleniem sposobu jego montażu trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów charakteryzujących klimatyzator.
- Moc chłodnicza albo nominalna urządzenia. Przyjmuje się, że do utrzymania temperatury na określonym poziomie klimatyzator potrzebuje 0,1 kW na 1 metr kwadratowy powierzchni danego pomieszczenia.
- Współczynniki efektywności energetycznej urządzenia w trakcie chłodzenia (SEER) i ogrzewania (SCOP), które określają, ile razy więcej energii cieplnej pobierze lub wytworzy klimatyzator w porównaniu z energią elektryczną zużytą do jego zasilania. Współczynniki te określane są w warunkach testowych uśrednionych dla danej strefy klimatycznej.
- Klasa energetyczna klimatyzatora oznaczona tymi samymi symbolami literowymi jak sprzęt gospodarstwa domowego. W klimatyzatorach nowej generacji energooszczędność uzyskuje się dzięki napędowi inwerterowemu, który pozwala na zmianę prędkości pracy klimatyzatora.
- Poziom emisji hałasu mierzony w decybelach.
- Odporność jednostki zewnętrznej klimatyzatora na korozję, promieniowanie UV i wpływ czynników atmosferycznych.
- Rodzaje filtrów zamontowanych w klimatyzatorze oraz częstotliwość i koszty ich wymiany.
- Wygoda użytkowania i możliwości sterowania pracą klimatyzatora.