Osuszacze powietrza (odwilżacze) są to urządzenia ułatwiające utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Osuszacze pozwalają skutecznie walczyć z wilgocią, która wpływa negatywnie na ludzi, zwierzęta, rośliny, przyspiesza rozwój pleśni, grzybów oraz korozji.
Zastosowanie urządzeń osuszających
Osuszacze powietrza (pochłaniacze wilgoci) mają szerokie zastosowanie m.in. w mieszkaniach, bibliotekach, piwnicach, garażach, suszarniach, pomieszczeniach ze sprzętem elektronicznym, przy pracach remontowych. Wydajność osuszaczy mierzona jest w litrach/godzinę.
Aby osuszacz pracował wydajnie w pomieszczeniu musi być odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza. Osuszacz powietrza pracuje z podawaną przez producenta wydajnością gdy w pomieszczeniu panuje wilgotność względna 80% i temperatura 30°C (jedynie osuszacze adsorpcyjne pracują wydajnie w niskich temperaturach). W innych przypadkach ta wydajność jest mniejsza, s...
Osuszacze powietrza (odwilżacze) są to urządzenia ułatwiające utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Osuszacze pozwalają skutecznie walczyć z wilgocią, która wpływa negatywnie na ludzi, zwierzęta, rośliny, przyspiesza rozwój pleśni, grzybów oraz korozji.
Zastosowanie urządzeń osuszających
Osuszacze powietrza (pochłaniacze wilgoci) mają szerokie zastosowanie m.in. w mieszkaniach, bibliotekach, piwnicach, garażach, suszarniach, pomieszczeniach ze sprzętem elektronicznym, przy pracach remontowych. Wydajność osuszaczy mierzona jest w litrach/godzinę.
Aby osuszacz pracował wydajnie w pomieszczeniu musi być odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza. Osuszacz powietrza pracuje z podawaną przez producenta wydajnością gdy w pomieszczeniu panuje wilgotność względna 80% i temperatura 30°C (jedynie osuszacze adsorpcyjne pracują wydajnie w niskich temperaturach). W innych przypadkach ta wydajność jest mniejsza, stąd też aby zwiększyć wydajność osuszaczy można zastosować równocześnie nagrzewnice, które ogrzeją pomieszczenie.
Rodzaje osuszaczy
W ofercie naszego e-sklepu znajdują się zarówno osuszacze domowe, półprofesjonalne jak również wysokowydajne osuszacze profesjonalne i przemysłowe, które pozwolą Państwu przyspieszyć budowę domu (dosuszając tynki, świeżo-pomalowane ściany lub wylewkę), zadbać o odpowiednią wilgotność nasion, pasz, tytoniu, artykułów papierniczych oraz osuszyć mieszkanie po zalaniu czy powodzi.
W naszej ofercie znajdują się również HIGROSTATY pozwalające na precyzyjną kontrolę pracy osuszaczy oraz przyczyniające się do zmniejszenia poboru energii przez te urządzenia.
Zobacz porady dotyczące użytkowania i dobierania osuszaczy lub podziel się swoją opinią na forum. Zapraszamy również do naszego sklepu stacjonarnego w Krakowie.
Osuszacze powietrza– rodzaje, funkcje, czym się kierować przy wyborze osuszacza
Wilgotność powietrza — jaka być powinna?
Im cieplejsze powietrze, tym więcej pary wodnej jest w stanie pomieścić. Wilgotność względna określa proporcję pomiędzy aktualną ilością pary wodnej w powietrzu a jej ilością maksymalną w danej temperaturze. Kiedy spada temperatura powietrza, wzrasta wilgotność względna, a po osiągnięciu 100% para wodna się skrapla. Optymalna wilgotność powietrza w temperaturze pokojowej powinna wahać się od 40% do 60%. Zbyt wysoki poziom wilgotności sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów, a u ludzi powoduje wzrost ryzyka występowania alergii, astmy i chorób nowotworowych.
Jak działa osuszacz powietrza?
Osuszacze powietrza wykorzystują różne zjawiska fizyczne i z tego względu możemy wyróżnić:
- Osuszacze kondensacyjne. Wewnątrz urządzenia sprężarka tłoczy czynnik chłodniczy, który podczas sprężania się ogrzewa, a podczas rozprężania się ochładza. Wilgotne powietrze z pomieszczenia zostaje zassane przez wentylator, przepuszczone przez filtr i skierowane na wychłodzoną powierzchnię, gdzie para wodna się skrapla i spływa do zbiornika. Osuszone powietrze jest wypuszczane z powrotem do pomieszczenia. Osuszacze kondensacyjne oczyszczają powietrze i są bardziej ekonomiczne, ale wraz ze spadkiem temperatury i wilgotności ich wydajność spada. Jest to najpopularniejszy rodzaj osuszaczy. Dobra relacja kosztów i wydajności sprawia, że są wykorzystywane w warunkach domowych.
- Osuszacze adsorpcyjne. Wewnątrz urządzenia obraca się wirnik pokryty materiałem sorpcyjnym, który chłonie wilgoć. Wilgoć jest odbierana i odprowadzana na zewnątrz, żeby uniknąć ciągłej wymiany materiału sorpcyjnego. Osuszacze adsorpcyjne są lżejsze od osuszaczy kondensacyjnych tej samej mocy, a ich wydajność jest stała i niezależna od poziomu wilgotności i temperatury w pomieszczeniu.
Rodzaje osuszaczy powietrza
Osuszacze powietrza możemy podzielić ze względu na zastosowanie na:
- Osuszacze domowe. Są to lekkie urządzenia przenośne o wydajności 5-40 litrów na dobę. Obudowa wykonana z tworzywa sztucznego zapewnia im estetyczny wygląd. W przypadku osuszaczy domowych ważny jest ciężar urządzenia, niski poziom hałasu, wygodna obsługa (elektroniczne sterowanie i wyświetlacz) oraz niski pobór energii elektrycznej.
- Osuszacze profesjonalne. Są to urządzenia o większej wydajności (20-100 litrów na dobę), wyposażone w elektroniczne sterowanie, przeważnie montowane na stałe w pralniach, warsztatach, halach magazynowych, basenach itp. Ważną cechą osuszaczy profesjonalnych jest ich efektywność.
- Osuszacze budowlane. Urządzenia te wyróżniają się prostotą obsługi (sterowanie ręczne) i wytrzymałością. Ze względu na warunki pracy muszą być odporne na czynniki atmosferyczne i duże zapylenie, łatwe w transporcie (wyposażone w koła i uchwyty) i wydajne (30-80 litrów na dobę). Przeważnie są wyposażone w pompę i rurę odprowadzającą wodę.
- Osuszacze przemysłowe. Osuszacze przemysłowe usuwają wilgoć, która mogłaby mieć niekorzystny wpływ na produkt, proces technologiczny lub działanie maszyn i urządzeń. Podstawową cechą osuszaczy przemysłowych jest skuteczność i dostosowane do konkretnych warunków produkcyjnych. Do tego typu urządzeń należą osuszacze sprężonego powietrza do kompresorów chroniące przed korozją maszyny, urządzenia i narzędzia pneumatyczne.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie osuszacza powietrza?
Decydując się na zakup osuszacza powietrza, trzeba przyjrzeć się jego parametrom i funkcjom.
- Wydajność. Podawana jest w litrach na dobę lub litrach na godzinę. W przypadku osuszaczy kondensacyjnych jest to wartość maksymalna, jaką osuszacz osiąga przy wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza. Przy usuwaniu nadmiaru wilgoci z pokoju wystarczy wydajność 5-10 litrów na dobę (około 0,3- 0,4 litra na każdy m² powierzchni). Do usunięcia wilgoci po pracach budowlanych, zalaniu lub powodzi lepiej wybrać osuszacz o jak największej wydajności.
- Wielkość zbiornika. Za mały zbiornik może być niewygodny, bo trzeba go będzie często opróżniać. Osuszacz powinien automatycznie wyłączać się w momencie wypełnienia zbiornika.
- Panel sterowania z wyświetlaczem. Panel sterowania ułatwia wybór trybu pracy osuszacza, a wbudowany higrometr wskazuje aktualną wilgotność względną powietrza. Osuszacz, dzięki higrostatowi, może się sam wyłączyć po osiągnięciu żądanego poziomu wilgotności.
- Moc urządzenia. Warto wybrać osuszacz energooszczędny, który przy wysokiej wydajności zużywa najmniej prądu.
- Zakres pracy osuszacza. Producenci określają graniczne temperatury i poziomy wilgotności powietrza, w jakich pracuje osuszacz. Urządzenie skuteczne do osuszenia pokoju może się nie sprawdzić w chłodnej piwnicy.
- Poziom hałasu. Źródłem hałasu w osuszaczu jest wentylator i sprężarka. Osuszacze do użytku domowego, które muszą pracować w nocy, mają niższy poziom emisji hałasu.
- Rodzaj zainstalowanych filtrów. Osuszacze są wyposażone w filtry, które mogą poprawić jakość osuszanego powietrza, usuwając zanieczyszczenia pyłowe, kurz, nieprzyjemne zapachy, a nawet drobnoustroje chorobotwórcze.
- Mobilność osuszacza. Jeżeli osuszacz ma służyć jako urządzenie przenośne, powinien być lekki i wygodny do przeniesienia lub zaopatrzony w kółka.